I Wspieraj seniora !
  • top_small8.png
  • top_small4.png
  • top_small2.png
  • top_small6.png
  • top_small9.png
  • top_small5.png
  • top_small3.png
  • top_small1.png
  • top_small7.png
Smaller Default Larger

Seniorzy należą do grupy osób, które są szczególnie narażone na powikłania związane z zakażeniem koronawirusem. Profilaktyka zdrowotna i bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, są więc w tym okresie szczególnie ważne. W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych, Miasto Racibórz przystąpiło do Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”, który realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Górzycy. Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora.
Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”

Założenia programu:

Wsparcie dedykowane jest w szczególności dla osób w wieku 70 lat i więcej, które z uwagi na panująca sytuację spowodowaną pandemią pozostają w domu i nie mają możliwości skorzystania z pomocy bliskich, sąsiadów w zakresie zrobienia podstawowych (niezbędnych) zakupów spożywczych, higienicznych, wykupienia lekarstw (tzw. potrzeby niezbędne, podstawowe).
Z programu mają prawo skorzystać osoby, które nie korzystają z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych, a które z uwagi na panującą sytuację decydują się pozostać w domu.


Drogi Seniorze!

Jeśli:
• masz 70 lub więcej lat,
• Pozostajesz w domu w związku z panującą pandemią;
• nie możesz liczyć na pomoc ze strony najbliższego otoczenia;
Skontaktuj się dzwoniąc na ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa.

Zarejestrowane zgłoszenie zostanie przekazane do tut. Ośrodka Pomocy Społecznej, który skontaktuje się z Seniorem najszybciej jak będzie do możliwe (średni czas oczekiwania na kontakt ze strony Ośrodka to 48 godzin).Pracownik ośrodka zweryfikuje zgłoszenie i ustali usługę wsparcia, która będzie polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby.

Seniorze, zabezpieczenie środków finansowych na zrobienie zakupów leży po Twojej stronie. Podstawą rozliczenia jest paragon za dokonane zakupy, lekarstwa. Osoba dokonująca zakupów najpierw otrzymuje od Seniora środki, następie udaje się na zakupy na podstawie dostarczonego towaru i paragonu następuje rozlicznie (zwrot bądź dopłata). Nie ma możliwości aby osoba udzielająca wsparcia dokonywała zakupów z własnych środków.
Kontaktując się z infolinią należy bezwzględnie mieć na uwadze panującą sytuację i dbanie o bezpieczeństwo swoje jak i osoby udzielającej wsparcia. Zatem jeśli jesteś chory, bądź źle się czujesz zaznacz informację o swoim stanie zdrowia w zgłoszeniu. Jeśli jesteś skierowany na kwarantannę bądź izolację tym bardziej poinformuj o tym fakcie w trakcie zgłoszenia. W trakcie kontaktu z osobą świadczącą pomoc należy mieć założoną maseczkę i zachowywać odpowiednią odległość.


Zgłaszając się na infolinię wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji programu „Wspieraj Seniora”.
Szanowny Seniorze, zgłaszając swoje potrzeby bardzo prosimy mieć na uwadze panującą sytuację, która dotyczy wszystkich, w tym Pracowników tut. Ośrodka. Bardzo prosimy o przemyślenie swoich zgłoszeń i wystosowywanie ich wyłącznie w tego wymagających sytuacjach spowodowanych panującą pandemią, stanem zdrowia oraz pozostawaniem w domu - informuje OPS.

Chcesz pomóc seniorowi? Masz czas i możliwość zrobienia zakupów osobie potrzebującej czy wyprowadzić psa na spacer? Zgłoś chęć pomocy tutaj!

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow oraz na https://wspierajseniora.pl/