• top_small7.png
  • top_small4.png
  • top_small5.png
  • top_small8.png
  • top_small6.png
  • top_small2.png
  • top_small1.png
  • top_small3.png
  • top_small9.png
Smaller Default Larger
11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym roku ma ono charakter wyjątkowy, mija  100 lat od odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tą wyjątkową rocznicę pod hasłem „Pełni wdzięczności za dar Niepodległości” świętowaliśmy również w naszej Gminie. Obchody rozpoczęły się 7 listopada 2018r. od  „Patriotycznych  spotkań z poezją”. Uroczystość zgromadziła w gościnnych murach Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy ok 80 mieszkańców i czytelników biblioteki, aby świętować tą wspaniałą rocznicę. Pieśni patriotyczne zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Górzycy i młodzież gimnazjalna, które zaprosiły wszystkich do wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitary. Nie zabrakło domowych wypiekach i pysznej herbaty. Wolna Polska jest najwyższym dobrem każdego Polaka. 11 listopada w Kościele Matki Łaski Bożej w Górzycy mieszkańcy wspólnie świętowali  dzień,  w którym  Państwo Polskie narodziło się na nowo. Obchody rozpoczęły się koronką za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Górzycy i Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnowie oraz uroczystym odśpiewaniem przez licznie przybyłych mieszkańców hymnu państwowego. Następnie w  bloku artystycznym udział wzięły dzieci z Pracowni Edukacji Kulturalnej działającej przy GOK, Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”, uczniowie Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz zespół „Młodzi Duchem”. Na zakończenie bloku artystycznego z repertuarem pieśni patriotycznych i żołnierskich pn. „Ojcom Niepodległości” wystąpił należący do czołowych zespołów amatorskich w Polsce Wyrzyski Chór Męski pod przewodnictwem dyrygenta pana Piotra Jańczaka. Koncert Chóru wzbudził uznanie i zachwyt wielu mieszkańców naszej gminy. Dzieci, młodzież, mieszkańcy i zaproszeni goście w biało-czerwonym od flag i kotylionów korowodzie przeszli wspólnie do miejsca gdzie, z inicjatywy ks. Proboszcza Czesława Grzelaka Wójt Gminy Górzyca pan Robert Stolarski odsłonił tablicę upamiętniającą obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz pamięci tym, którzy o tę Niepodległość walczyli, następnie uroczystego jej poświęcona dokonał ks. Proboszcz. Pod koniec uroczystości przedstawiciele Władz Gminy, Szkoły oraz Jednostek Samorządu złożyli pod pamiątkową tablicą wiązanki kwiatów. Całość uroczystości zwieńczył pokaz fajerwerków „dla Niepodległej”. Odzyskanie Niepodległości  uczczono  również 13 listopada br. podczas  Gminnego  Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej  poprzez przypomnienie wspaniałej polskiej poezji, która od wieków zachęcała do walki, wspierała dobrym słowem, kształtowała postawy obywatelsko-patriotyczne, poezji  w której szukano pocieszenia i otuchy w najbardziej dramatycznych momentach historii Polski.  Do konkursu zgłosiło się ponad 50 uczestników z 4 kategorii wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I-III, IV-VI , VII-VIII SP oraz gimnazjaliści. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i oraz przepiękne nagrody książkowe.
 
Składamy podziękowania wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości.
Wioletta Sitko - Wrótniak
 
 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Wiecej informacji o plikach cookies i polityce prywatnosci.

  Akceptuje plik cookies na tej stronie.