I Amatorski ruch artystyczny
  • top_small4.png
  • top_small1.png
  • top_small8.png
  • top_small7.png
  • top_small9.png
  • top_small2.png
  • top_small3.png
  • top_small6.png
  • top_small5.png
Smaller Default Larger

Amatorski Ruch Artystyczny

 

Zespół istnieje od 09.03.1987r.. Pierwszym instruktorem był śp. Józef Jaskulski, później śp. Mieczysław Moczulski, a obecnie kieruje nim Katarzyna Penkala. 
„Odrzanki” liczą obecnie 8 osób. W swoim repertuarze posiadają pieśni tradycyjne, ludowe, o tematyce kresowej, które wykonują w dwu lub trzy-głosie. Zespół czynnie uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach amatorskiego ruchu artystycznego i innych spotkaniach z piosenką. Zespól gościnnie występował w Niemczech i Holandii. Uświetnia imprezy o zasięgu lokalnym i wojewódzkim. Laureat VIII, X i XI Regionalnych Spotkań Wykonawców Piosenki Kresowej KRESOVIANA, Festiwalu Zespołów Śpiewaczych „Szparagowe Żniwa” w Trzcielu, uczestnik Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” Szprotawa '2000

Istnieje od 2004 roku. Od początku swego istnienia grupa działa przy górzyckim Ośrodku Pomocy Społecznej, w którym od listopada 2009 roku zespół posiada własną siedzibę. Jest tam miejsce na wyeksponowanie pamiątek i najważniejszych trofeów z dotychczasowego dorobku artystycznego.
Kierownikiem artystycznym grupy jest Pan Dariusz Rabikowski - żarliwy propagator pieśni biesiadnych i folkowych. Pan Dariusz od lat kieruje działalnością zespołu oraz aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych organizowanych na terenie gminy i w regionie.
Zespół składa się z członków Klubu Seniora w Górzycy i na dzień dzisiejszy liczy 23 osoby. „Górzyczanie” w swoim bogatym repertuarze posiadają głównie pieśni patriotyczne i okolicznościowe. Nie brakuje również pieśni kościelnych, przepięknych kolęd i pastorałek, a także wspomnianych już pieśni biesiadnych i folkowych.
Zespół wielokrotnie występował na przeglądzie pieśni kresowej i przeglądach muzycznych form artystycznych odbywających się w Łagowie, Witnicy i Zbąszynku. Tradycją stało się już uczestnictwo w przeglądach kolęd i pastorałek. Największym dotychczasowym osiągnięciem zespołu jest nagrana w 2007 roku płyta, na której znalazło się pięć utworów z repertuaru zespołu, które łatwo wpadają w ucho. Nagranie płyty zaproponował zespołowi radiowiec Donatan Linkowski, który pierwszy raz usłyszał zespół podczas gościnnych występów w domu seniora w Strzelcach Krajeńskich.
Główny cel, przyświecający działalności zespołu to ochrona naszego dziedzictwa kulturowego. Przypominając dawne pieśni i piosenki ludowe i patriotyczne ocalają je od zapomnienia. W tym celu zespół utrzymuje również przyjazne kontakty z zespołami ludowymi z sąsiednich gmin. Pozwala to na wymianę doświadczeń artystycznych i nieustanne wzbogacanie repertuaru.
Zespół nieustannie pracuje na niwie artystycznej z zamiłowania i potrzeby serca, a także społecznego przekonania, iż robią to wszystko z myślą i dla dobra całej społeczności swojej gminy. Występy „Górzyczan” można podziwiać podczas lokalnych, plenerowych festynów, imprez okolicznościowych oraz dożynek.